Θερμαίνετε 3,970 g μίγματος Fe3O4 και FeO για να σχηματίσουν 4.195 Fe2O3 που αντιδρά το οξυγόνο της μάζας;
1. Υπολογίστε τα moles του Fe3O4 και του FeO στο αρχικό μίγμα:
Η μοριακή μάζα του Fe3O4 =55,845 g/mol
Moles του Fe3O4 =3,970 g / 55,845 g / mol =0,0710 mol
Η μοριακή μάζα του FeO =71,844 g/mol
Moles του FeO =3,970 g - 0,0710 mol * 231,53 g/mol =0,0116 mol
2. Υπολογίστε τις γραμμομορείς οξυγόνου στο αρχικό μίγμα:
Για το Fe3O4, υπάρχουν 4 άτομα οξυγόνου ανά μόριο.
ΜΟΝΑΔΑ οξυγόνου από Fe3O4 =0,0710 mol * 4 =0,284 mol
Για το FeO, υπάρχει 1 άτομο οξυγόνου ανά μόριο.
ΜΟΝΑΔΑ οξυγόνου από FeO =0,0116 mol * 1 =0,0116 mol
Σύνολο γραμμομορίων οξυγόνου στο αρχικό μίγμα =0,284 mol + 0,0116 mol =0,2956 mol
3. Υπολογίστε τα γραμμάρια του οξυγόνου στο τελικό προϊόν, Fe2O3:
Η μοριακή μάζα του Fe2O3 =159,69 g/mol
Moles του Fe2O3 =4,195 g / 159,69 g / mol =0,0263 mol
Για το Fe2O3, υπάρχουν 3 άτομα οξυγόνου ανά μόριο.
ΜΟΝΑΔΑ οξυγόνου σε Fe2O3 =0,0263 mol * 3 =0,0789 mol
4. Υπολογίστε τη διαφορά σε γραμμομορείς οξυγόνου:
Οι κροταλίες οξυγόνου αντέδρασαν =γραμμομορείς οξυγόνου σε αρχικό μίγμα - γραμμομορείς οξυγόνου στο τελικό προϊόν
Οι μοίρες οξυγόνου αντέδρασαν =0,2956 mol - 0,0789 mol =0,2167 mol
5. Υπολογίστε τη μάζα του οξυγόνου αντέδρασε:
Η μοριακή μάζα οξυγόνου =16 g/mol
Η μάζα οξυγόνου αντέδρασε =0,2167 mol * 16 g/mol =3,467 g
Επομένως, η μάζα του οξυγόνου που αντέδρασε είναι 3,467 g.